Nittany Track and Field  Inter-Squad Meet #2

 

 

                State College Area High School Track  -- July 17, 2008

 

 

 

 

 

 

 

 

Age groups:

sub-bantam

2000 and younger

 

 

 

bantam

1999-1998

 

 

 

 

midget

1997-1996

 

 

 

 

youth

1995-1994

 

 

 

 

intermediate

1993-1992

 

 

 

 

young man/woman

1991-1990

 

 

 

 

 

 

 

 

Note: in the results, places in a group are listed according to the above categories separately for boy and girls

 

 

 

 

 

 

Event 1: 80 m hurdles

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Place

Place

Name

age

gender

time

overall

group

 

group

group

mark

1

1

Sydney Behnken

intermed

F

15.10

2

1

Ivan Pavlov

youth

M

15.25

3

1

Nikita Fedkin

intermed

M

15.30

4

2

Elise Warfield

intermed

F

15.30

5

1

Eleanor Wing

midget

F

17.60

6

1

Emily Smith

youth

F

17.70

7

 1 

Luke Charles

midget

M

19.80

8

2

Tearia Wren

midget

F

20.40

9

1

Grace Tothero

bantam

F

24.50

 

 

 

 

 

 

Event 2: 1600 m run

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Place

Place

Name

age

gender

time

overall

group

 

group

group

mark

1

1

Nora Adams

youth

F

6.26.3

2

2

Anne Balogh

youth

F

6.39.4

3

1

Owen Wing

bantam

M

6.53.8

4

1

Robin Derr

midget

F

6.55.1

5

1

Stefan Pelikan

youth

M

7.02.7

6

2

Matthew Balogh

bantam

M

7.42.0

 

 

 

 

 

 

Event 3: 100 m dash

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Place

Place

Name

age

gender

time

overall

group

 

group

group

mark

1

1

Stretch (unattached)

young man

M

12.2

2

1

Adam Warfield

youth

M

14.3

3

1

Sarah Marchione

intermed

F

14.4

4

2

Kobie Gibson

youth

M

14.5

5

1

Laura Holleran

youth

F

14.7

6

2

Elise Warfield

intermed

F

15.1

7

3

Eric Weiss

youth

M

15.8

8

1

Brooke Shirey

midget

F

15.9

9

2

Morgan Costello

youth

F

15.9

10

1

Charnice Wren

bantam

F

16.2

11

1

Jon Cather

midget

M

16.2

12

2

Matty Suchanec

midget

M

16.3

13

1

Brave Heart Sanchez

intermed

M

16.9

14

3

Eric Suchanec

youth

M

17.0

15

1

Kyle Behnken

bantam

M

17.2

16

3

Luke Charles

midget

M

17.3

17

3

Sophie Randall

youth

F

17.4

18

2

Anthony Degleris

bantam

M

17.8

19

2

Tehya Wren

bantam

F

18.3

20

1

Varya Pavlova

sub-bantam

F

18.5

21

2

Amber Shirey

sub-bantam

F

19.2

22

3

Andrew Loviscky

bantam

M

19.9

 

 

 

 

 

 

Event 4: 400 m run

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Place

Place

Name

age

gender

time

overall

group

 

group

group

mark

1

1

Nikita Fedkin

intermed

M

1.01.0

2

1

Will Cather

youth

M

1.03.0

3

2

Ivan Pavlov

youth

M

1.05.6

4

1

Sydney Behnken

intermed

F

1.09.0

5

1

Claire Domico

youth

F

1.09.8

6

1

Natasha Fedkina

bantam

F

1.12.6

7

1

Eleanor Wing

midget

F

1.20.7

8

1

Matthy Suchanec

midget

M

1.21.0

9

1

Owen Wing

bantam

M

1.29.1

10

2

Summer Shirey

bantam

F

1.31.0

11

3

Grace Tothero

bantam

F

1.33.9

12

1

Amber Shirey

sub-bantam

F

1.34.7

 

 

 

 

 

 

Event 5: 4 x 100 m relay

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Place

Place

Name

age

gender

time

overall

group

 

group

group

mark

1

 

Kobie Gibson

youth

M

57.40

 

 

Nikita Fedkin

intermed

M

 

 

 

Will Cather

youth

M

 

 

 

Ivan Pavlov

youth

M

 

 

 

 

 

 

 

2

 

Sydney Behnken

intermed

F

1.00.91

 

 

Elise Warfield

intermed

F

 

 

 

Anne Balogh

youth

F

 

 

 

Sarah Marchione

intermed

F

 

 

 

 

 

 

 

3

 

Claire Domico

youth

F

1.04.40

 

 

Robin Derr

midget

F

 

 

 

Laura Holleran

youth

F

 

 

 

Natasha Fedkina

bantam

F

 

 

 

 

 

 

 

4

 

Stefan Pelikan

youth

M

1.05.90

 

 

Brave Heart Sanchez

intermed

M

 

 

 

Nora Adams

youth

F

 

 

 

Eric Weiss

youth

M

 

 

 

 

 

 

 

5

 

Tearia Wren

midget

F

1.10.06

 

 

Tehya Wren

bantam

F

 

 

 

Emily Smith

youth

F

 

 

 

Morgan Costello

youth

F

 

 

 

 

 

 

 

6

 

Matthy Suchanec

midget

M

1.11.43

 

 

Eric Suchanec

youth

M

 

 

 

Luke Charles

midget

M

 

 

 

Anthony Degleris

bantam

M

 

 

 

 

 

 

 

7

 

Sophie Randall

youth

F

1.11.75

 

 

Lauren Weiss

midget

F

 

 

 

Grace Tothero

bantam

F

 

 

 

Matthew Balogh

bantam

M

 

 

 

 

 

 

 

8

 

Timofey Pavlov

bantam

M

1.16.52

 

 

Andrew Loviscky

bantam

M

 

 

 

Owen Wing

bantam

M

 

 

 

John Cather

midget

M

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Event 6: High Jump

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Place

Place

Name

age

gender

 

overall

group

 

group

group

mark

1

1

Adam Warfield

youth

M

3'9"

2

1

Tearia Wren

midget

F

3'5"

3

1

Andrew Loviscky

bantam

M

3'5"

4

1

Anne Balogh

youth

F

3'5"

5

2

Emily Smith

youth

F

3'5"

6

2

Stefan Pelikan

youth

M

3'5"

7

1

Tehya Wren

bantam

F

3'2"

8

2

Tim Pavlov

bantam

M

3'2"

9

3

Kyle Behnken

bantam

M

3'2"

10

1

Jon Cather

midget

M

3'2"

11

2

Brooke Shirey

midget

F

3'2"

12

3

Morgan Costello

youth

F

3'2"

13

4

Anthony Degleris

bantam

M

2'11"

14

2

Charnice Wren

bantam

F

2'8"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Event 7: Long Jump

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Place

Place

Name

age

gender

 

overall

group

 

group

group

mark

1

1

Ivan Pavlov

youth

M

14'9"

2

2

Adam Warfield

youth

M

13'0"

3

1

Sarah Marchione

intermed

F

12'8.5"

4

3

Kobie Gibson

youth

M

11'11.5"

5

4

Eric Weiss

youth

M

11'7"

6

1

Timofey Pavlov

bantam

M

9'7.5"

7

2

Matthew Balogh

bantam

M

9'5"

8

1

Tearia Wren

midget

F

9'5"

9

2

Brooke Shirey

midget

F

8'11.5"

10

1

Matty Suchanec

midget

M

8'11"

11

2

Jon Cather

midget

M

8'10"

12

1

Summer Shirey

bantam

F

8'5"

13

2

Grace Tothero

bantam

F

8'1.5"

14

1

Brave Heart Sanchez

intermed

M

8'0"

15

1

Varya Pavlova

sub-bantam

F

7'6.5"

16

5

Eric Suchanec

youth

M

6'11.5"

17

3

Owen Wing

bantam

M

6'11"

18

4

Andrew Loviscky

bantam

M

6'4"

19

3

Tehya Wren

bantam

F

6'0"

 

 

 

 

 

 

Event 8: Triple Jump

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Place

Place

Name

age

gender

 

overall

group

 

group

group

mark

1

1

Sarah Marchione

intermed

F

27'9"

2

2

Elise Warfield

intermed

F

24'7.5"

3

1

Anne Balogh

youth

F

24'1.5"

4

2

Emily Smith

youth

F

24'0.5"

5

1

Eleanor Wing

midget

F

22'3.5"

6

3

Morgan Costello

youth

F

22'2"

7

1

Owen Wing

bantam

M

20'3"