Nittany Track and Field  Inter-Squad Meet

  State College Area High School Track  -- June 26, 2008

 

 

 

 

 

 

Age groups:

sub-bantam

2000 and younger

 

 

 

bantam

1999-1998

 

 

 

 

midget

1997-1996

 

 

 

 

youth

1995-1994

 

 

 

 

intermediate

1993-1992

 

 

 

 

young man/woman

1991-1990

 

 

 

 

 

 

 

 

Note: in the results, places in a group are listed according to the above categories separately for boy and girls

 

 

 

 

 

 

Event 1: 80 m hurdles

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Place

Place

Name

age

gender

time

overall

group

 

group

group

mark

1

1

Megan Biek

youth

F

15.2

2

2

Elaine Hinrichs

youth

F

15.3

3

1

Elise Warfield

intermed

F

16.8

4

3

Emily Smith

youth

F

17.4

5

1

Mikayla Kieffer

midget

F

17.7

 

 

 

 

 

 

Event 2: 800 m run

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Place

Place

Name

age

gender

time

overall

group

 

group

group

mark

1

1

Nikita Fedkin

intermed

M

2.25.4

2

1

Ivan Pavlov

youth

M

2.33.7

3

1

Nora Adams

youth

F

2.47.0

4

2

Anne Balogh

youth

F

2.55.4

5

1

Matty Suchanec

midget

M

3.00.4

6

1

Matthew Balogh

bantam

M

3.23.0

 

 

 

 

 

 

Event 3: 100 m dash

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Place

Place

Name

age

gender

time

overall

group

 

group

group

mark

1

1

Adam Warfield

youth

M

14.2

2

1

Sarah Marchione

intermed

F

14.8

3

2

Amanda Allen

intermed

F

14.8

4

2

Eric Weiss

youth

M

15.3

5

1

Mikayla Kieffer

midget

F

15.5

6

1

Emily Smith

youth

F

15.8

7

2

Brooke Shirey

midget

F

16.0

8

2

Morgan Costello

youth

F

16.3

9

1

Matty Suchanec

midget

M

16.4

10

1

Charnice Wren

bantam

F

16.8

11

1

Brave Heart Sanchez

intermed

M

17.1

12

1

Kyle Behnken

bantam

M

17.5

13

3

Tearia Wren

midget

F

17.5

14

3

Sophie Randall

youth

F

17.6

15

2

Anthony Degleris

bantam

M

17.9

16

2

Summer Shirey

bantam

F

18.1

17

1

Varya Pavlova

sub-bantam

F

18.9

18

2

Amber Shirey

sub-bantam

F

19.0

19

3

Tehya Wren

bantam

F

19.0

 

 

 

 

 

 

 

 

Megan (unattached)

 

 

13.7

 

 

Olivia (unattached)

 

 

14.1

 

 

Stretch (unattached)

 

 

12.6

 

 

 

 

 

 

Event 4: 400 m run

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Place

Place

Name

age

gender

time

overall

group

 

group

group

mark

1

1

Nikita Fedkin

intemded

M

1.03.1

2

1

Ivan Pavlov

youth

M

1.04.3

3

1

Amanda Allen

intermed

F

1.11.0

4

2

Sarah Marchione

intermed

F

1.15.7

5

1

Claire Domico

youth

F

1.15.8

6

2

Adam Warfield

youth

M

1.19.3

7

2

Anne Balogh

youth

F

1.21.5

8

1

Summer Shirey

bantam

F

1.27.8

9

3

Sophie Randall

youth

F

1.33.8

10

1

Amber Shirey

sub-bantam

F

1.40.7

 

 

 

 

 

 

Event 5: 4 x 100 m relay

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Place

Place

Name

age

gender

time

overall

group

 

group

group

mark

1

 

Megan Biek

youth

F

1.00.5

 

 

Claire Domico

youth

F

 

 

 

Emily Smith

youth

F

 

 

 

Amanda Allen

intermed

F

 

 

 

 

 

 

 

2

 

Nikita Fedkin

intermed

M

1.00.7

 

 

Brave Heart Sanchez

intermed

M

 

 

 

Eric Weiss

youth

M

 

 

 

Ivan Pavlov

youth

M

 

 

 

 

 

 

 

3

 

Stretch

young man

M

1.08.7

 

 

Anthony Degleris

bantam

M

 

 

 

Matty Suchanec

midget

M

 

 

 

Adam Warfield

youth

M

 

 

 

 

 

 

 

4

 

Sophie Randall

youth

F

1.10.6

 

 

Anna Costello

midget

F

 

 

 

Mikayla Kieffer

midget

F

 

 

 

Tearia Wren

midget

F

 

 

 

 

 

 

 

5

 

Tehya Wren

bantam

F

1.14.0

 

 

Kyle Behken

bantam

M

 

 

 

Matthew Balogh

bantam

M

 

 

 

Charnice Wren

bantam

F

 

 

 

 

 

 

 

Event 6: High Jump

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Place

Place

Name

age

gender

 

overall

group

 

group

group

mark

1

 

Megan Hart

unattached

F

5'1"

2-tie

1

Stephen Ellis

young man

M

4'4"

2-tie

1

Ivan Pavlov

youth

M

4'4"

3

1

Emily Smith

youth

F

3'8"

4-tie

1

Anna Bahnfleth

intermed

F

3'5"

4-tie

2

Michelle Kracaw

youth

F

3'5"

4-tie

1

Kyle Behnken

bantam

M

3'5"

5-tie

3

Morgan Costello

youth

F

3'2"

5-tie

1-tie

Brooke Shirey

midget

F

3'2"

5-tie

1-tie

Tearia Wren

midget

F

3'2"

5-tie

1

Charnice Wren

bantam

F

3'2"

5-tie

2

Tim Pavlov

bantam

M

3'2"

6

2

Tehya Wren

bantam

F

2'11"

7-tie

2

Anna Costello

midget

F

2'5"

7-tie

1

Varya Pavlova

sub-bantam

F

2'5"

 

 

 

 

 

 

Event 7: Long Jump

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Place

Place

Name

age

gender

 

overall

group

 

group

group

mark

1

1

Nikita Fedkin

intermed

M

14'7.5"

2

1

Ivan Pavlov

youth

M

14'0"

3

1

Megan Biek

youth

F

12'0"

4

1

Sarah Marchione

intermed

F

11'8.5"

5

2

Adam Warfield

youth

M

11'8"

6

1

Matthew Balogh

bantam

M

10'0"

7

1

Mikayla Kieffer

midget

F

9'10"

8

2

Brooke Shirey

midget

F

9'9"

9

1

Charnice Wren

bantam

F

9'7.5"

10

1

Matty Suchanec

midget

M

9'5.5"

11

3

Eric Weiss

youth

M

9'2.5"

12

3

Tearia Wren

midget

F

8'9"

13

2

Brave Heart Sanchez

intermed

M

8'9"

14

1

Varya Pavlova

sub-bantam

F

8'0"

15-tie

2

Summer Shirey

bantam

F

7'9"

16-tie

2

Tim Pavlov

bantam

M

7'9"

17

3

Tehya Wren

bantam

F

7'5.5"

18

3

Anthony Degleris

bantam

M

6'11"

19

2

Amber Shirey

sub-bantam

F

6'6"